Mobilya ve Dekorasyon


Dili Türkçe
Bölüm Başkanı (yada Eşdeğeri) Dr. Öğr. Üyesi Hüsnü YEL
Süresi (Yıl) 2
İkinci Öğretim Yok
Kontenjanı Normal Öğretim: 20
Staj Durumu Var
Mezuniyet Ünvanı Mobilya ve Dekorasyon Teknikeri
ÖSYM Tipi ....
Ders İçerikleri Tıklayınız
 

 

Program Hakkında Bilgi:

Öğrencilerine mobilya tasarımı ve üretimi için gerekli olan tüm altyapıyı kazandırarak iç mekân tasarımı ve dekorasyon alanında sektöre ve eğitim kurumlarına modelci,  tasarımcı ve eğitimciler yetiştirme hedefinde olan bir bölümdür.

Bu bölümde okuyan öğrenciler üç boyutlu tasarlama, tasarladığını fiziksel modele dönüştürme, iç mekânda ürettikleri modelleri kurgulama gibi teorik ve uygulama becerileri ile birlikte ürün tasarlama ve mekan olgusunu da geliştirme imkanı bulmaktadırlar. Bölüm; mobilya ve iç mekân tasarımı alanında donanımlı tasarımcılar ile eğitimciler yetiştirir.

Program tanıtım sunusunu görmek için tıklayınız...

 

Amaç ve Hedef:

Bu programın amacı, dünya standartlarındaki normlarda öğrencilerin zamanı verimli kullanmalarını sağlanarak, en kaliteli ürünü az zamanda en az maliyetle üretilebilmesini sağlayacak eğitimi kendilerine vermektir. Ayrıca öğrencilerin tasarım ve çizim yeteneğini geliştirerek ara eleman olarak yetiştirilmesi amacıyla tasarım, planlama, üretim alanlarına ait dersler ile beraber temel bilim dersleri ve kültür dersleri de verilmektedir.

 

Çalışma Alanları:

Mobilya ve dekorasyon programı mezunları her ölçekte mobilya üreten bir firmanın yanı sıra ağaç işleri sektöründe yer alan ara ürün ve bitmiş ürün üreten ayrıca yan sanayilere yönelik faaliyetlerde bulunan küçük, orta ve büyük ölçekli fabrikalarda çalışabilmektedirler. Ayrıca firmalarda mobilya tasarımcısı yada iç mekan tasarımcısı olarak görev alabilmektedirler. Mobilya ve dekorasyon mezunları orman ürünleri endüstrisinin çeşitli kollarında kendi istek ve bilgisine göre çalışma imkânı bulabilmektedirler.

Ayrıca bilgisayarlı işleme teknolojileri dersi ile birlikte 4 eksenli CNC freze ile Operatörlük eğitimi de verilmektedir. Bu alanda ihtiyaçlar doğrultusunda öğrenci aldığı eğitimle tasarladığı mobilyayı seri üretime geçirecek bilgiye ve donanıma da sahip olmaktadır.

 

Dikey Geçiş Yapılabilecek Alanlar:

Bu programdan mezun olanlar gerekli koşulları sağladıkları takdirde Dekoratif sanat öğretmenliği, mobilya ve dekorasyon öğretmenliği, orman mühendisliği ve orman endüstri mühendisliği bölümlerine dikey geçiş yapabilirler. Meslek ülkemizde orman ürünleri endüstrisinin gelişmesine bağlı olarak gelişme göstermektedir.

 

Teknik Alt Yapı ve Laboratuvar İmkânları:

Bir adet Mobilya Atölyesi ve ahşabı işleyerek ürün haline getirecek makinalarla birlikte, teknik atölye kısmında 4 eksenli CNC freze ile bilgisayarlı işleme teknolojileri dersleri verilmektedir. Bu teknoloji ile birlikte öğrenci CNC operatörlüğü eğitimi almaktadır. Ayrıca hediyelik eşya tasarımı ve üretimi için küçük ölçekli makinalarımızla seri üretim için model üretebilmekteyiz.

 

Akademik Personel
Dr. Öğr. Üyesi Hüsnü YEL Evren Osman ÇAKIROĞLU , Öğretim Görevlisi
  Hülya ELMAS BAYDAR , Öğretim Görevlisi