Ormancılık ve Orman Ürünleri (İÖ)


 
Dili Türkçe
Bölüm Başkanı (yada Eşdeğeri) Dr. Öğretim Üyesi Perinçek Seçkinozan ŞEKER
Süresi (Yıl) 2
İkinci Öğretim Var
Kontenjanı Normal Öğretim: 50 / İkinci Öğretim: 50
Staj Durumu Var
Mezuniyet Ünvanı Orman Ürünleri Teknikeri
ÖSYM Tipi TYT
Ders İçerikleri Tıklayınız
 

 

Program Hakkında Bilgi:

Ormancılık Bölümü Ormancılık ve Orman Ürünleri Programı; ağaç, ağaçlandırma, orman, orman işletmeciliği, orman ürünleri, fidanlık tekniği, orman ekosistemleri, anakaya ve toprak özellikleri, yaban hayatı, orman bakımı ve koruma, orman ürünlerinin tanıtılması, üretilmesi ve pazarlanması, tıbbi ve aromatik bitkiler, masif ve levha şeklindeki odun ürünleri, kereste ve türevleri, ağaç malzemenin tanıtılması ve yenilebilir kaynaklardan enerji üretimi konularında önlisans eğitimi vermeyi hedefleyen bir yüksek öğretim birimidir. Program, Artvin İlinde olup orman kaynakları açısından Türkiye’nin zengin yöreleri arasında olup ormancılık ve orman ürünleri faaliyetleri yoğundur.

 

Amaç ve Hedef:

Ormancılık sektöründe temel bilgilere sahip, alanıyla ilgili mevzuata uygun davranan, sorunları çözmede ekip üyesi olarak sorumluluk alan, teknik konularda donanımlı, edindiği bilgi ve becerileri orman kaynaklarının sürdürülebilir yönetimi, ekolojik, ekonomik ve sosyal açıdan korunması ve işletilmesinde kullanabilen teknik elemanlar yetiştirmek.

 

Çalışma Alanları:

Bölüm mezunları, Orman ve Su İşleri Bakanlığında Orman Muhafaza Memuru ve birçok kamu kurumunda çalışabilmektedirler. Bunun yanında özel sektörde de orman teknikeri adı altında nitelikli ormancılık ve orman ürünleri bölümü mezunlarına ilgi giderek artmaktadır.

 

Dikey Geçiş Yapılabilecek Alanlar:

Ön Lisans eğitimini başarı ile tamamlayan adaylar Dikey Geçiş Sınavında (DGS) başarılı olmaları halinde Orman Fakültelerinin Orman Mühendisliği ve Orman Endüstri Mühendisliği bölümünde Lisans eğitimi görebilirler.

 

Teknik Alt Yapı ve Laboratuvar İmkânları:

Yeterli sayıda derslikler, 2 adet bilgisayar laboratuvarları, orman mühendisliği bölümü ile kullanılan ortak laboratuvarlar, Artvin’ de bulunan  geniş ve çok çeşitli orman alanları, ekolojik durumların incelenmesi için yeterli sahalar, orman endüstri mühendisliği laboratuvarları, mobilya dekorasyon atölyesi; ormancılık ve orman ürünleri öğrencilerinin daha iyi öğrenim görebilmeleri için öğrencilere sağlanan olanaklardır.

 

Akademik Personel

Ormancılık ve Orman Ürünleri Programında okutulan  meslek dersleri, Üniversitemiz Orman Fakültesinde görev yapan öğretim üyeleri tarafından yürütülmektedir.

 

 

Akademik Personel
Dr. Öğr. Üyesi Nadir ERSEN Mustafa AYBAR , Öğretim Görevlisi
Dr. Öğr. Üyesi Ahmet DUMAN Dr. Öğr. Üyesi Musa DİNÇ
Murat ŞAN , Öğretim Görevlisi Dr. Öğr. Üyesi Ufuk DEMİRCİ