Bilgisayar Programcılığı


Dili Türkçe
Bölüm Başkanı (yada Eşdeğeri)

Öğr. Gör. Fatih KARA

Süresi (Yıl) 2
İkinci Öğretim Var
Kontenjanı Normal Öğretim: 50 / İkinci Öğretim: 50
Staj Durumu Var
Mezuniyet Ünvanı Bilgisayar Programcısı
ÖSYM Tipi TYT
Ders İçerikleri Tıklayınız

 

 

Program Hakkında Bilgi:

Bilişim sektöründeki hızlı gelişmelere paralel olarak iş hayatında ve güncel yaşamda bilgisayar teknolojisi kullanımı hızla artmıştır. Bilgisayar teknolojisi ve programlama; bilgisayar kullanımı, yazılım yapılması (PC, ağ ortamı ve internet için), donanım, bakım, onarımı ve bilgisayar ağlarının kurulumu ve yönetimi ile ilgili alandır.

 

Amaç ve Hedef:

Bu programın amacı, güncel yazılım dillerini kullanarak temel yazılım algoritmalarını oluşturmak ve yazılım geliştirmek konusunda uzmanlaşan programcılar ile işletmelerin bilgisayar sistemlerinin kurulumu ve sürekliliğinin sağlanmasında teknik destek elemanı olarak çalışabilecek teknikerler yetiştirmektir. Program, bilgisayarla ilgili genel bilgiler yanında sistem, yazılım geliştirme ve donanım gibi alanlarda beceri kazandırmak amacı ile düzenlenmiştir.

Bilgisayar Teknolojileri bölümündeki öğrenciler, bilgisayar bilimlerinin her alanında yeterli bilgiye sahip, bilgisini yüksek derecede uygulama becerisiyle donatılmış, kendisini teknolojik gelişmeler doğrultusunda sürekli olarak geliştirebilen kişiler olarak yetiştirilmesi hedeflenmektedir.

 

Çalışma Alanları:

Sanayi Kuruluşları, Medya Kuruluşları, Donanım, Yazılım ve Hizmet Üreten ve Geliştiren Firmalar, Veritabanı Sistemleri Geliştiren Firmalar, Lojistik Firmaları, İnternet Çözümleri Geliştiren Firmalar, Bilgisayar Destekli Endüstriyel Tasarım Firmaları, Şirketlerin Bilgi İşlem Birimleri.

 

Dikey Geçiş Yapılabilecek Alanlar:

Bilgi Teknolojileri, Bilgisayar Bilimleri, Bilgisayar Mühendisliği, Bilgisayar Öğretmenliği,  Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri, Bilgisayar - Enformatik, Bilişim Sistemleri Mühendisliği, Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri, Elektronik ve Bilgisayar Öğretmenliği, Enformasyon Teknolojileri, Fizik, İstatistik, İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri, Kontrol Mühendisliği, Matematik-Bilgisayar, Meteoroloji Mühendisliği, Uygulamalı Matematik ve Bilgisayar Uzay Mühendisliği, Yazılım Mühendisliği.

 

Teknik Alt Yapı ve Laboratuvar İmkânları:

4 adet 48 kişilik bilgisayar laboratuvarı ve 1 adet sayısal tasarım laboratuvarı tüm öğrencilerimize ücretsiz olarak hizmet vermeye devam etmektedir. 

 

Akademik Personel
Celal DEMİR , Öğretim Görevlisi Fatih KARA , Öğretim Görevlisi
Okan ÖZKAN , Öğretim Görevlisi Alper Turan ALAN, Dr. Öğr. Üyesi