İç Mekan Tasarımı


Dili Türkçe
Bölüm Başkanı (yada Eşdeğeri) Dr. Öğr. Üyesi Taner TAŞDEMİR
Süresi (Yıl) 2
İkinci Öğretim Yok
Kontenjanı Normal Öğretim: 40 
Staj Durumu Var
Mezuniyet Ünvanı İç Mekan Tasarım Teknikeri
ÖSYM Tipi TYT
Ders İçerikleri Tıklayınız

 

Program Hakkında Bilgi:

Tasarım: Özelleşmiş bir sorunun hedeflenmiş en iyi sonucuna ulaşabilmek için bileşimde yer alan seçilmiş tüm elemanları yerli yerine koyma yöntemidir.  İnsanın gereksinimlerine, dileklerine göre bir yöntem, felsefe, teknik, kural, gelişme ve yaşama sanatıdır. Bir şiir yazmaktan, konçertoya ,  resim karalamaktan  bir iç mekan oluşturmaya  kadar her şeydir,

Yaşamın altına bir çizgi çekmektir tasarım.

Her bireyin yaşam düzeyinde, bu düzeyin kalitesinde ve yaşamında  bir yüceliştir,  var olan fikir ve nesnelerin yeniden yorumlanması ya da farklı formlara dönüştürülerek yeni bir bakış açısı ile üretilmesidir tasarım.

Tasarım; yaşamımızı daha insancıl  ve uyumlu  kılmak, günümüz teknolojisini insanlara yaklaştırmak ve uygarlığımıza bir estetik değer katabilmektir.

Sanat ve tasarım toplumsal yaşamın temelini oluşturan kültür ile bütünleşerek tarihin başlangıcından bugüne insanoğlunun yaşamında varlığını özgün tasarımlar olarak ortaya koyabilmektir.

Hayatımızın her noktasında tasarım ürünleri ile birlikte yaşamaktayız. Tercihlerimizi tasarımların başarısına, kullanışlılığına göre yapmaktayız. Doğada var olan pek çok şeyin sanatsal yorumları, tüm hayatımızı oluştururken, tasarımın kalitesine göre bizler de sanatsal tercihlerimizi ve beğenilerimizi yüksek tutmaktayız. İnsanlar yaşadıkları mekanları, estetik, fonksiyonellik ve ergonomi açısından tasarlamakta ve gelişen teknoloji ile entegrasyonunu sağlamaktadır. 

İç mekan tasarımı ergonomik, fonksiyonellik, estetik ve teknolojik öğeleri bir araya getirerek iç yaşam alanlarının kalitesini ve yaşanılabilirliliğini geliştirmeye  çalışır.

 

Amaç ve Hedef:

Gelişmiş teknolojiyi sanat ve estetikle bütünleştirebilen, kendi kültür ve gelenekleriyle harmanlayıp özgün iç mekan tasarımları ortaya koyabilen, devlet ve özel sektörün ihtiyaç duyduğu nitelikli iş gücünü yetiştirmek hedefindedir. Bu hedefe yönelik olarak öğretim programı oluşturularak, uygun öğrenme ortamı sağlanarak ve teorik ile pratik çalışmaların yapılabilmesi için sınıf ve atölye ortamı öğrencilere sağlanmıştır.

Özgüveni yüksek, mesleki açıdan yeterli, girişimcilik ruhuna ve estetik bakış açısına sahip, teknolojik gelişmeleri takip edebilen iç mekan tasarımı alanında ülkemizin ihtiyaç duyduğu bireyler yetiştirilmesi amaçlanmıştır.

 

Çalışma Alanları:

İç mekan tasarımı programından mezun olan öğrencilerimiz, mobilya fabrikalarının tasarım bölümlerinde, iç mimarlık ofislerinde, Endüstriyel tasarım bürolarında, restorasyon firmalarında proje elemanı olarak, mimarlık ve mühendislik bürolarında çizim ve tasarım elemanı olarak, mimari model ve maket  yapım bürolarında ve bunun gibi sektörlerde yönetici, yönetici asistanı, yetkili, kontrolör olarak istihdam edilebilirler.

 

Dikey Geçiş Yapılabilecek Alanlar:

Programdan mezun olan öğrenciler, DGS’den başarılı olduklarında fakültelerin Mimarlık, İç Mimarlık, Türk El Sanatları, Çevre Tasarımı, Geleneksel Türk Sanatları, El Sanatları, Tezhip bölümlerine geçiş yapabilirler.

 

Teknik Alt Yapı ve Laboratuvar İmkânları:

Bilgisayar laboratuvarları, teknik çizim sınıfı, maket ve model atölyesi  ile sanat atölyesi bununla beraber  mobilya tasarımlarını 3 boyutlu olarak üretebilecekleri içerisinde 4 eksen CNC ve Lazer sistemlerinin bulunduğu  mobilya atölyesi öğrencilerin kullanımına sunulmaktadır.  

 

Akademik Personel
Gökhan  BAYYURT, Öğretim Görevlisi Meral COŞKUN , Öğretim Görevlisi
Meryem KILIÇ AKSU , Öğretim Görevlisi Taner TAŞDEMİR, Dr. Öğr. Üyesi