Makine

Dili Türkçe
Bölüm Başkanı (yada Eşdeğeri) Dr. Öğr. Üyesi Ahmet ÖZTÜRK                               
Süresi (Yıl) 2
İkinci Öğretim Yok
Kontenjanı Normal Öğretim: 30
Staj Durumu Var
Mezuniyet Ünvanı Tekniker
ÖSYM Tipi TYT
Ders İçerikleri Tıklayınız

 

Program Hakkında Bilgi:


Makine Programı, teknikerlik seviyesinde, tasarım ve imalat yöntemleri, teknik resim, malzeme bilgisi, hidrolik ve pnömatik, mühendislik vb. meslek derslerinin birikimleriyle bilgisayar destekli tasarım yapabilen konvansiyonel ve modern takım tezgâhlarıyla, talaşlı ve talaşsız imalat yöntemleriyle makine parçaları imalatını ve montajını yapabilen makine teknikerleri yetiştirir. Program 2 yıllık eğitim veren önlisans programıdır. 4 yarıyıldan oluşmaktadır. Her yarıyılda toplam 14 hafta ders işlenmektedir. Ayrıca 15’er günlük 2 staj dönemi bulunmaktadır.

 


Amaç ve Hedef:

Modern Türkiyenin gereksinim duyduğu araştırma ve geliştirme alanlarında çalışabilecek, geliştirici, meslek etiğine sahip, ilkeli, insani değerlere saygılı, makine parçalarının teknik resimlerini elle veya bilgisayar ortamında çizebilen, çizilmiş hazır resimleri okuyabilen ve bunların imalatlarını yapabilen pratik bilgi ve beceriye sahip teknik eleman yetiştirmektir.

Mezunları sektör tarafından tercih edilen ve aranan, bölge insanının ufkunu açacak gelişmelere öncülük eden, bilgi birikimi ve uygulama tecrübesi yüksek, teknik elemanları yetiştirerek öğrenci tercihlerinde ilk sıralarda yer alan bir program hedeflenmektedir.

 


Çalışma Alanları:

Program amacı doğrultusunda elde edilen kazanım sonucu, Makine imalatına yönelik işletmelerde, teknik ressam, tezgâh operatörü, kontrol elemanı, bakım sorumlusu, bölüm şefi olarak görev alabilir. Küçük ve orta büyüklükteki makine imalatına yönelik işletmelerde liderlik ve yöneticilik rolünü de üstlenebilir. Kamu kurum ve kuruluşlarında imalat, bakım ve kontrol teknikeri olarak görev alabilir.

 


Dikey Geçiş Yapılabilecek Alanlar:

Makine, programından mezun olan öğrenciler üniversitelerin Endüstri Mühendisliği, Enerji Sistemleri Mühendisliği, Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği, Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği, Gemi ve Deniz Teknolojisi Mühendisliği, İmalat Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Makine ve İmalat Mühendisliği, Malzeme Bilimi ve Mühendisliği, Malzeme Mühendisliği, Metalürji ve Malzeme Mühendisliği, Otomotiv Mühendisliği, Tarım Makineleri Lisans Programlarına dikey geçiş yapabileceklerdir.

 


Teknik Alt Yapı ve Laboratuvar İmkânları:

Okulumuzda makine atölyesi mevcuttur. Makine atölyesinde 3 adet torna tezgâhı, 1 adet freze tezgâhı, 1 adet CNC torna tezgâhı, 1 adet CNC freze tezgâhı, çeşitli kaynak makineleri, ölçme kontrol cihazları, taşlama makineleri ve pnomatik eğitim seti bulunmakta ve uygulamalı derslerde öğrencilerin kullanımına sunulmaktadır.

 

Akademik Personel
Fatin SÖNMEZ  , Öğretim Görevlisi Çiğdem UĞURLU KÖSEOĞLU , Öğretim Görevlisi
Ahmet ÖZTÜRK , Dr. Öğr. Üyesi Abdüssamet KABAKUŞ, Öğretim Görevlisi