Kültürel Miras ve Turizm


Dili Türkçe
Bölüm Başkanı (yada Eşdeğeri) Öğr. Gör. Anıl AKAY
Süresi (Yıl) 2
İkinci Öğretim Yok
Kontenjanı Normal Öğretim: 20
Staj Durumu Var
Mezuniyet Ünvanı Meslek Elemanı
ÖSYM Tipi TYT
Ders İçerikleri Tıklayınız
 

 

Kültürel Miras ve Turizm Programı

Anadolu insanlık tarihinin başlangıcından bu yana birçok büyük medeniyete ev sahipliği yapmış olan önemli bir bölgedir. İnsanlık tarihinin ilk dönemlerinden itibaren tercih edilen ve süreklilik gösteren bir yerleşim alanı olması, büyük medeniyetlere ev sahipliği yapmış olması, insanlık tarihine damga vuran birçok gelişmenin bu coğrafyada ortaya çıkması Anadolu’nun zengin bir kültürel mirasa sahip olmasını da beraberinde getirmiştir.

Son yıllarda kültürel mirasa olan ilginin arttığı görülmektedir. Bu eğilim kültür turizmini de önemli ölçüde artırmıştır. Günümüzde, turistik gezi yapmak isteyen insanların büyük bir kısmı, deniz, güneş, kum, kar, eğlence gibi argümanlardan çok daha fazlasını beklemektedir. Bu bağlamda, Türkiye gibi zengin bir kültürel mirasa sahip olan ülkeler, cazibe merkezi haline gelmektedir. Ancak bu durum nitelikli turizm personeli istihdam edilmesi zorunluluğunu da beraberinde getirmektedir.

Kültürel Miras ve Turizm Programı hem sahip olduğumuz kültürel mirası iyi bir şekilde korumak; hem de turizmi geliştirmek için, kültürel seviyesi yüksek, insan ilişkilerinde yetenekli, vizyon sahibi turizm personelleri yetiştirecek önlisans programıdır.

 

Amaç ve Hedef

Kültürel Miras ve Turizm Önlisans Programının amacı, Türkiye'nin arkeolojik varlıklarının, kültürel miras ve sanat birikiminin özenle korunması, bu varlıkların ulusal ve uluslararası turizme açılarak turizm açısından çekim alanına dönüştürülmesi ve bu yolla sosyal, kültürel ve ekonomik açılardan sürdürülebilir bir kalkınmanın sağlanmasına yönelik çalışmalara katkıda bulunacak, turizm sektöründe fark yaratabilecek elemanlar yetiştirmektir.

Kültürel Miras ve Turizm Programındaki öğrencilerin hem sahip olduğumuz kültürel mirası iyi bir şekilde koruyacak; hem de turizmi geliştirmek için, kültürel seviyesi yüksek, insan ilişkilerinde yetenekli, vizyon sahibi turizm personelleri olarak yetiştirilmesi hedeflenmektedir.

 

Çalışma Alanları

"Kültürel Miras ve Turizm Önlisans Programını başarı ile tamamlayan mezunlar sivil toplum kuruluşları, seyahat, ulaştırma, turizm, konaklama ile ilgili sektörlerde iş imkânı bulabilir, gerekli koşulları sağlamak kaydıyla Kültür ve Turizm Bakanlığı, Ulaştırma Bakanlığı gibi kamu kurumlarında çalışabilirler. Ayrıca, profesyonel turist rehberliği yapmak için Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın düzenlediği kursları tamamlayarak belge alabilirler.​​​​"

 

Dikey Geçiş Yapılabilecek Lisans Programları

Kültürel Miras ve Turizm Programını başarıyla bitiren öğrencilerimiz ÖSYM tarafından açılan Dikey Geçiş Sınavında başarılı oldukları takdirde “İşletme, İşletme Enformatiği, İşletme-Ekonomi, Konaklama İşletmeciliği, Konaklama ve Turizm İşletmeciliği Lojistik Yönetimi, Turizm İşletmeciliği, Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Turizm ve Otel İşletmeciliği Turizm ve Otelcilik” lisans programlarına dikey geçiş yapabilirler.

 

ÖSYM Bilgileri

Öğrenim Dili: Türkçe

Puan Türü: TYT

Süresi: 2 Yıl

 

Akademik Personel
İlker ALINMAZ, Öğretim Görevlisi Gülbeyaz KÜRE, Öğretim Görevlisi
Anıl AKAY, Öğretim Görevlisi Mehmet Ali KESKİN, Dr. Öğr. Üyesi