Özel Güvenlik ve Koruma


Dili Türkçe
Bölüm Başkanı (yada Eşdeğeri) Dr. Öğr. Üyesi İbrahim Halil ÇELİK
Süresi (Yıl) 2
İkinci Öğretim Yok
Kontenjanı 45
Staj Durumu Var
Mezuniyet Ünvanı Meslek Elemanı
ÖSYM Tipi TYT
Kabul Koşulları

 

Ders İçerikleri Tıklayınız

 

Program Hakkında Bilgi:

Programımız, özel güvenlik alanında kaliteli eleman ihtiyacını karşılamak ve öğrencilerin mesleğin temel becerilerine sahip olmasının yanında bilgisayar kullanabilen, yabancı dil bilen elemanlar yetiştirmeyi hedeflemektedir. Programda sadece teorik bilgilere değil, bunun yanında uygulamaya yönelik faaliyetlere de yer verilmektedir. Özel Güvenlik ve Koruma Programı, lise öğreniminden sonra iki yıllık eğitim vermektedir. Programın birinci(örgün) öğretimine 35 öğrenci alınmaktadır. Öğrencilerimiz mesleği ile ilgili alanlarda 15+15 toplam 30 iş gününü kapsayan bir staj programına tabi tutulurlar. Aynı zamanda programda bulunan tüm zorunlu dersleri almak ve geçmek zorundadırlar. Zorunlu derslerin yanında seçimlik dersleri de alma zorunluluğu vardır. 

 

Amaç ve Hedef:

Türk ekonomisi ve güvenlik sektörüne mesleki açıdan uzmanlaşmış elemanlar yetiştirmektir.

 

Çalışma Alanları:

Özel güvenlik programından mezun olan öğrenciler, özel güvenlik firmaları ve kamu kurumlarının güvenlik bölümlerinde istihdam edilebilmektedir. (Alışveriş merkezleri, bankalar, hastaneler, gar, havalimanı, terminal, tramvay gibi ulaşım sistemleri, toplantı, konser, spor karşılaşmaları, sahne gösterileri gibi etkinlikler, fabrikalar ve VIP koruma) 
 
Yasanın belirlediği çerçevede Özel Güvenlik Görevlisi olarak çalışmaya başlayan mezunlar, sahip oldukları bilgi ve beceriyi sorumluluk alma bilinci ile uygulayıp başarılı oldukları takdirde kısa zaman sonunda ara yönetici olarak terfi ettirilebilmektedirler.

 

 

Dikey Geçiş Yapılabilecek Alanlar:

Ön lisans eğitimini başarı ile tamamlayan adaylar Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından gerçekleştirilen dikey geçiş sınavından yeterli not almaları koşuluyla Sosyal Hizmetler alanında lisans eğitimlerine devam edebilirler. Ayrıca istedikleri takdirde sınava girmeden açık öğretim fakültelerinin iktisat ve işletme bölümlerine devam edebilirler.

 

Teknik Alt Yapı ve Laboratuvar İmkânları:

Üniversitemizde 900 kişilik Kapalı Spor Salonu, Fitness Salonu, Bilgisayar Labaratuarı, Dil Labaratuarı, Açık Spor Tesisleri ve havalı tabancalarla atış pratiği yapmamızı sağlayan Açık Hava Poligonu mevcuttur. Bu tesisler sayesinde Üniversitemiz, Program Gerekliliklerini rahatlıkla yerine getirip, öğrencilerimize en iyi eğitim ortamlarını sağlamaktadır.

 

Kabul Koşulları :

1) “5188 Sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanun” un 10. Maddesi d, e, f, bentleri ile “5188 Sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanunun Uygulanmasına İlişkin Yönetmelik” in 18. maddesinde belirtilen şartlara sahip olmak.

2) Tam teşekküllü bir hastaneden “Özel Güvenlik ve Koruma Görevlisi Olur” ibaresi içeren heyet raporu almak.

3) Erkek adaylarda boy 1.75m, bayan adaylarda 1.65m. den az  olmamak  zorunluluğu vardır.

 

Akademik Personel
Hasan Tahsin ASLAN , Öğretim Görevlisi Özbek ACAR , Öğretim Görevlisi
Cem ALKAN, Öğretim Görevlisi Gökhan ÖZDEMİR, Öğretim Görevlisi
Osman YARAN, Öğretim Görevlisi Mukaddes KILIÇ , Öğretim Görevlisi