Laboratuvar Teknolojisi


Dili Türkçe
Bölüm Başkanı (yada Eşdeğeri)                                                                           Doç. Dr. Mustafa Kemal GÜMÜŞ               
Süresi (Yıl) 2
İkinci Öğretim Yok
Kontenjanı Normal Öğretim: 30
Staj Durumu Var
Mezuniyet Ünvanı Laboratuvar Teknikeri
ÖSYM Tipi TYT
Ders İçerikleri Ders İçerikleri Tıklayınız..

 

Program Hakkında Bilgi:

Laboratuvar Teknolojisi programı, Kimya ve Kimyasal İşleme Teknolojilerinin önemli ve aynı zamanda diğer tüm programlarında aslında içerisinde olan bir programdır. Laboratuvar Teknolojisi programlarında iş imkânı çok fazla ve çeşitlidir. Program 2 yıllık eğitim veren önlisans programıdır. 4 yarıyıldan oluşmaktadır. Bu programdan mezun olan öğrenciler “Laboratuvar Teknikeri” unvanı alır.

 

Amaç ve Hedef:

Konusuyla ilgili kavram ve ilkeleri özümsemiş, yeni sistemleri ve teknolojik yöntemleri takip edebilen, yeni ürün tasarımı, üretimi ve kalite kontrolünü yapabilecek yeteneklere sahip, kalite güvence de dahil olmak üzere iş hazırlama, tasarım, laboratuvar ve üretim birimlerinde görev alabilecek nitelikte teknik elemanlar yetiştirmektir. Toprak, su, bitki ve gıda analizleri ile ilgili yöntem belirleyebilecek, uygulamalı analiz yapabilecek ve yapılan analizleri değerlendirebilecek ara eleman yetiştirilmesi de amaçlanmaktadır.Ayrıca, öz güven sahibi, etik kurallarına uyan, ilgili sektörlerin gelişimine katkı sağlayan, toplumda sosyo-kültürel hayata katkı sağlayan, yeterli teknik eğitim, bilgi ve becerisine sahip, bireyler yetiştirmek hedeflenmektedir.

 

Çalışma Alanları:

Laboratuvar Teknolojisi Programından mezun olanlar; Tarım, Orman ve Gıda Bakanlığının ilgili birimlerinde (Tarım Laboratuvarları, Bitki Laboratuvarları, Gıda Laboratuvarları, Kimya Laboratuvarları), Gıda Kalite Kontrol Müdürlüklerinde, Atık Su arıtma Tesislerinde, Toprak Mahsülleri Ofisinin ilgili birimlerinde, Gümrük Müsteşarlığına bağlı laboratuvarlarda, her türlü gıda, ilaç, tarımsal girdi üreten fabrikalarda, Çevre ve Orman Müdürlüklerinde ve üniversitelerin ilgili laboratuvarlarında Laboratuvar Teknikeri olarak çalışabilmektedirler. Mezunlar ayrıca özel sektörde de ilgili laboratuvarlarda çalışabilmektedirler.

 

Dikey Geçiş Yapılabilecek Alanlar:

Bu programı bitiren öğrencilerimiz Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ile Hemşirelik, Biyomühendislik, Biyoteknoloji ve Moleküler Biyoloji, Genetik ve Biyomühendislik, Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri, Kimya, Moleküler Biyoloji ve Genetik ve Biyoloji lisans programlarına geçiş yapabilecekler.

 

  Prof. Dr. Gökhan BAYRAMOĞLU 
  Doç. Dr. Mustafa Kemal GÜMÜŞ

 

Doç. Dr. Şule CEYLAN
  Dr. Öğr. Üyesi Ayşe AKTAŞ KAMİLOĞLU 

 

Dr. Öğr. Üyesi Tuğba Nigar ÇAKIROĞLU
 

Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Umut KONANÇ